5 luty 2024

Nowa Sól: część lubuskiego trójmiasta

zdjęcie: Nowa Sól: część lubuskiego trójmiasta / By Marek Argent - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
By Marek Argent - Own work [CC BY-SA 4.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)], via Wikimedia Commons
Spaceruj po ulicach, delektuj się widokiem na Wzgórza Dalkowskie i odkrywaj tajemnice tego historycznego miasta. Przeżyj niezapomniane chwile na Wale Trzebnickim i nad malowniczą Odrą.
REKLAMA

Tego szukamy w Nowej Soli

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Nowa Sól, pogoda Nowa Sól, praca Nowa Sól, elektryk Nowa Sól, szpital Nowa Sól, mieszkania na sprzedaż Nowa Sól.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Nowej Soli, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Nowa Sól, pierwotnie znana jako Neusaltz w języku niemieckim, wykształciła się jako osada warzelników solnych, będąca własnością książąt głogowsko-żagańskich do roku 1476. Od pierwszej połowy XIV wieku podlegała zwierzchnictwu Czech, a następnie, od 1526 r. znajdowała się w monarchii Habsburgów. W XVI wieku osadę przeniesiono na jej obecne miejsce. W 1553 r. założono warzelnię soli, która istniała do początków XVIII wieku, oraz składy soli. W 1563 r. utworzono komorę solną, przekształconą w 1713 r. w faktorię.

W XVIII wieku Nowa Sól posiadała największe skupisko floty rzecznej na Śląsku (195 barek), która w czasie wojny śląskiej w latach 1740–1742 służyła Prusom. Od 1742 r. miejscowość należała do państwa pruskiego, zdobywając prawa miejskie już w 1743 r. W 1744 r. do Nowej Soli przybyli bracia czescy z Saksonii, którzy założyli tu manufakturę lniarską, przekształconą w XIX wieku w zakłady przemysłowe.

W XIX wieku miało miejsce znaczne zwiększenie liczby mieszkańców Nowej Soli, a także rozwinięcie hut żelaza, wykorzystujących pobliskie złoża rud darniowych. Port odrzański został rozbudowany, a w 1871 r. miasto uzyskało połączenie kolejowe. W opisie ze Słownika geograficznego Królestwa Polskiego z 5459 mieszkańcami z 1871 r. miasto było określane jako „Neusalz” i zlokalizowane w powiecie kożuchowskim. Na przełomie XIX i XX wieku Nowa Sól posiadała progimnazjum oraz dwie huty żelaza, a także fabryki wyrobów emaliowanych, skórzanych, maszyn, mebli, wozów, tkanin bawełnianych i kamieni młynarskich. W obrębie folwarku miejskiego działał dużych rozmiarów browar i gorzelnia. Rozwój przemysłowy korespondował z istotną rolą miasta w żegludze śródlądowej na Odrze.

Pod względem wyznaniowym Nowa Sól była zróżnicowana, istniały tu zarówno kościół parafialny ewangelicki, kościół filialny katolicki, jak i szkoły obu wyznań (od 1699 r.). Obecna była również wspólnota braci czeskich, znanych jako herrnhuci, posiadająca swój własny zbór.

W okresie II wojny światowej miasto było miejscem istnienia trzech oddziałów roboczych dla jeńców polskich, sowieckich i francuskich z obozu w Żaganiu, a także trzech obozów pracy przymusowej. W 1944 r. utworzono podobóz obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Po zakończeniu II wojny światowej, od 1945 r. miasto znalazło się w granicach Polski i przyjęło obecną nazwę. W latach 1953–1975 oraz od 1999 r. Nowa Sól pełni funkcję siedziby powiatu.

Więcej informacji od Twojego Miasta

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Nowa Sól
19.2°C
wschód słońca: 05:12
zachód słońca: 20:34
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowej Soli

kiedy
2024-05-10 19:00
miejsce
Nowosolski Dom Kultury, Nowa Sól,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-18 19:00
miejsce
Gminne Centrum Kultury w Otyniu,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-15 17:00
miejsce
Nowosolski Dom Kultury, Nowa Sól,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-08 19:00
miejsce
Nowosolski Dom Kultury, Nowa Sól,...
wstęp biletowany